گیوه چیست و اجزای تشکیل دهنده گیوه بهمراه جنس هر جزء

گیوه چیست و اجزای تشکیل دهنده آن بهمراه جنس هر جزء

گیوه چیست

گیوه چیست : گیوه نوعی پاپوش ، سبك، بادوام و مناسب برای پیاده روی طولانی، ویژه مردان روستایی، که در قدیم زنان نیز از آن استفاده می کردند وجزئی از صنایع دستی مناطقی از ایران است .
در برخی از شهر های ایران تولید گیوه رواج  بسیارداشت که به مرور زمان بسیار کمرنگ گردیده.
همه مراحل تولید این پاپوش ؛بصورت دستی است.

گیوه چیست و اجزای تشکیل دهنده گیوه بهمراه جنس هر جزء
گیوه چیست و اجزای تشکیل دهنده گیوه بهمراه جنس هر جزء

منبع و علت پیدایش گیوه

در مناطق كوهستاني  ، به علت گذرگاههای صعب العبور آن، كم بودن راههای ارتباطی ماشين رو، نوع زندگی مبتنی بر دامداری و كشاورزی و ضرورت تحرك فراوان در فصول سال  پاپوشی را می طلبد كه سبك ، راحت ، مقاوم و خنك باشد.پا پاپوشی مثل گيوه بهترين گزینه براي اين مردم بوده و هنوز هم مي تواند باشد .
کلیه مواد اوليه گیوه تماماً در روستاها موجود می باشد و خود مناطق عشايری و روستائی قادر به توليد آن می باشند و ابزار کار آن در اختیار مردم است و مردان و زنان روستا را که در این زمینه استعداد دارند را فعال می كند.
بافت پنج نوع گیوه معمول است که شامل : گیوه زیرپارچه ای، گیوه ملکی ؛ گیوه تخت چرمی، گیوه تخت لاستیکی و گیوه رویه ابریشمی است.

گیوه ملکی و اجزای آن :

از انواع گیوه‌ها گیوه ملکی است که هنوز طرفداران بسیاری برای خود دارد. گیوه ملکی از سه قسمت تشکیل شده است:

  1. رویه گیوه: بافتنی ای که از پنبه و ابریشم تهیه می شود که بسیار مستحکم و زیباست چون مواد اولیه بافت آن پنبه می باشد. لذا دارای طبیعتی خنک و نرم است رنگ این بافتنی همیشه سفید بوده است و هرگز تا کنون تغیری نداشته است .
  2. کناره یا حاشیه گیوه: این قسمت که بین رویه و کف گیوه قرار دارد و این دو قسمت را به هم محکم پیوند می دهد از جنس چرم ضخیم ساخته می شود. چرم گیوه از پوست حیوانات گوناگونی مانند بز و میش ؛ گاو؛ گاومیش ؛ و شتر و دیگر حیواناتی که دارای پوست ضخیم و محکم می باشد تهیه می شود.
  3. تخت یا کف گیوه: تخت گیوه به قسمت زیرین ان که با زمین تماس دارد گفته  می شود. تخت گیوه که همان کف گیوه محسوب می شود از پارچه های محکم و به هم تنیده شده ساخته می شوند و از استقامت بالایی برخوردار است.رنگ تخت یا کف گیوه عمدتا سیاه و یا بنفش است. گیوه‌های با این مشخصات به گیوه‌های ملکی شهرت دارند. به علت گرانی گیوه‌های ملکی، گیوه ها ی دیگری با کف لاستیکی هم ساخته می شوند که ارزش و اصالت تاریخی ندارند. نکته جالب در خلق گیوه ملکی این است که این نوع کفش شبیه هم ساخته شده و چپ و راست ندارد.
بیشتر بخوانید:  انواع گیوه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *